НАЧАЛО 117 СЪБИТИЯ 209 КАТАЛОГ 19 ШУМЕН МАГАЗИН 114 БЛОГ КОНТАКТИ

УРОК ПО БЪЛГАРСКИ, ПО ИВАН ВАЗОВ / Варна

Град: Варна

Театър

Къде?
Фестивален и конгресен център

Кога?
28 февруари

В колко часа?
19:00

Театър „Българска армия“ представя:

УРОК ПО БЪЛГАРСКИ

Автор: по Иван Вазов

Участват: Анастасия Ингилизова, Антоанета Добрева – Нети, Веселин Анчев, Владислав Виолинов, Георги Къркеланов, Гергана Данданова, Евелин Костова, Ели Колева, Калин Иванов, Лара Златарева, Луизабел Николова, Симеон Дамянов, Ясен Атанасов, Йордан Алексиев

Сценична адаптация: Иван Налбантов

Сценография и костюми: Нина Пашова

Музика: Дони – Добрин Векилов

– Допустимо е закъснение с до 10 минути след обявения начален час. При закъснение с повече от 10 минути, зрители няма да бъдат допускани в театъра и билетът ще се счита за използван.

– При закъснение ще бъдете настанени на места различни от упоменатите в билета Ви

НА ТЕБ, БЪЛГАРИЙО СВЕЩЕНА

Поетичен спектакъл по Иван Вазов

„ПАИСИЙ“, „БЪЛГАРСКИЯТ ЕЗИК“, „РАКОВСКИ“, „ЛЕВСКИ“, „КОЧО (ЗАЩИТАТА НА ПЕРУЩИЦА)“, „ВЪЗСПОМЕНАНИЯ ОТ БАТАК“, „ОПЪЛЧЕНЦИТЕ НА ШИПКА“, „ТОЙ НЕ УМИРА“, „НОВОТО ГРОБИЩЕ НАД СЛИВНИЦА“, „МАЙКА МИ“, „ОТЕЧЕСТВО ЛЮБЕЗНО, КАК ХУБАВО СИ ТИ“, „МОИТЕ ПЕСНИ“ 

Добре дошли на УРОКЪТ ПО БЪЛГАРСКИ, в който ще вземат участие артисти от трупата на Театър „БЪЛГАРСКА АРМИЯ“.

Ние няма да ви повтаряме написаното в учебниците и томовете книжнина, за живота и творчеството на Патриарха на българската литература Иван Вазов, а ще се опитаме със средствата на словесно-изпълнителското изкуство (или тъй нареченото „художествено слово“) да надникнем в десетина от неговите неувяхващи творби.

Терминът „художествено слово“ има двояко значение: Художествено е словото на автора, тоест писмената реч (в нашия случай то е безспорно и е вечна класика). Художествено би могло да бъде и словото на изпълнителя, който го изпълнява, тоест живото и говоримо слово.

Иван Налбантов

***

ЗАЩО ТЕАТРАЛЕН „УРОК ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА“?

Защото театърът е дом, в който приютяваме мечтите си.  И храм, в който изповядваме слабостта си. Театралният урок напомня всеки урок – безмълвният в сумрака на незнанието си припомня и започва да шепне думите на поезията. Тогава словото звучи и на сцената, и в залата, тя го иска. Зрителят е напуснал делника на своята апатия и не се нуждае от други „указания“ – словото на Вазов изпълва.

 Това е достатъчно. Всеки го преоткрива в себе си и заживява с радостта да чува стиховете отново. Звучащото слово на поезията е интерсубективно, то удовлетворява очакванията и разбиранията ни. Поетическото слово на Вазов е вълнуващо преживяване на историята, на онова голямо и идеално време, в което участваме всички. И се случва тук и сега. Стиховете на Вазов от композицията На теб, Българийо свещена… не припомнят предразсъдъци, те са узнаване, защото набавят ново знание, което отключва въображението и укрепва културната идентичност.

Зрителят вижда и чува литературата. Тя звучи както индивидуално за него, така и за посветените, към които вече принадлежи.

 През 1925 г. Гео Милев пише: „Вазов е чувствителна струна, която се отеква на всичко, що вълнува неговата съвременност. И тази струна звучи в унисон с чувствата и мислите на съвремениците – на целия народ. Оттук и неговата широка популярност. Това определя и характера на неговата поезия. Със своята половинвековна писателска дейност Вазов е установил себе си като несъмнен фактически патриарх на българската литература – и на поезията, и на прозата.“

 Народният поет е пръв и голям представител на нравствения, обществен и естетически идеализъм след Освобождението. Неговото художествено слово е част от българския литературен канон – творец без съперник по обхват и дълбочина, най-търсеният и предпочитан български автор. Вазов изгражда историческата, нравствена и гражданска култура на съвременния  човек.

 С Вазов започва професионалното битие на българската поезия, нейното обогатяване като език, сюжети, образност, мотиви, нови ритмически и интонационни структури. Поезията му е великолепен пример за естествено свързване на народната реч и книжовната норма. И до днес остарелите форми придават специфична „вазовска“ стилова оцветеност на неговите стихове.  Днес Вазовото слово живее в новия проект за театрален урок на Театър „БЪЛГАРСКА АРМИЯ“.

 Българското слово обича Вазовата поезия и изпълва театъра.

 Нека го чуем и заживеем с ентусиазма, кипежа, тревогите и тъгите, които е пренесло в културната ни памет!

А ЗАЩО ВАЗОВ?

СЛУШАЙТЕ!

Проф. Владимир Атанасов

Билети: https://fccvarna.bg/%D0%BA%D1%83%D0%BF%D0%B8-%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%82/ca9326f7e97d3d61827fa4fd713e37ec

Скорошни събития

21 април

Любимците от PAW PATROL – Шумен

Град: Шумен

Парти, клубно участие

Къде?
Арена Шумен

В колко часа?
13:00

виж повече

22 април

Козият рог – Нови пазар

Град: Нови пазар

Театър

Къде?
НЧ "Христо Ботев-1872" гр. Нови пазар

В колко часа?
19:00

виж повече

22 април

ЕКО АРТ ПРАЗНИК – ШУМЕН

Град: Шумен

Творческо

Къде?
Общински младежки дом

В колко часа?
17:00

виж повече

16, 23 април

РОМАНТИКАТА НА ПАРИЖ 2025 – 3 нощувки – чартърен полет от София

Град: чужбина

Туризъм

Къде?
Париж, Франция

В колко часа?
инфо организатор

виж повече

23 април

Приключения за летящи, пълзящи и четящи – Шумен

Град: Шумен

Представяне

Къде?
Регионална библиотека "Стилиян Чилингиров"

В колко часа?
11:00

виж повече

3, 10, 17, 24 април

ИСТАНБУЛ ФЕСТИВАЛ НА ЛАЛЕТАТА 2025 С АВИСТРА ТРАВЕЛ – от Шумен

Град: Шумен

Туризъм

Къде?
Истанбул

В колко часа?
инфо организатор

виж повече

Любопитно

В обектива – Крепост Овеч (Таш Хисар)

Днес ще ви отведа на разходка до средновековната крепост Овеч, намираща се източно от днешния град Провадия. Разположена е върху плато над града, носещо името…

По∙коктейл с Bareto Coffee & Cocktails Club – Куба либре

Тази седмица акцентът, в коктейл листа на Bareto Coffee & Cocktails Club, е Куба либре. https://www.facebook.com/BaretoClubShumen /HR Slavova/

Ивайло Георгиев разказва за „Нощта на предприемачите“

Здравей, Ивайло. Радвам се, че прие поканата ми за този разговор и като основател на идеята за „Нощта на Предприемачите“ да разкажеш повече за предстоящото…

ТРАНСИЛВАНИЯ – домът на Дракула, или, скритата и непозната прелест на Румъния. ЧАСТ V – ТРАНСФАГАРАШАН – 9 мечки и нито едно погребение, или как торба с ябълки може да спаси света

Всъщност, изначално целия ми разказ трябваше да бъде само за Трансфагарашан, за този, определен от „Топ Гиър“, като най-красив път в света. Първоначално, въобще не…

виж всички