Всичко интересно и актуално за северо-източния регион. Събития, интересни истории, обяви и промоции.

НАЧАЛО 266 СЪБИТИЯ 192 КАТАЛОГ 19 ШУМЕН МАГАЗИН 84 БЛОГ КОНТАКТИ

ТРАНСИЛВАНИЯ – домът на Дракула, или, скритата и непозната прелест на Румъния. ЧАСТ II – СИБИУ – ГРАДЪТ, КОЙТО НЕПРЕСТАННО ТЕ „ГЛЕДА“

Тръгвайки към Трансфагарашан, направих два тактически избора при планиране на пътуването:

1) да направя пътешествието си през делничните дни от седмицата, за да няма прекомерно много туристи по пътя, тъй като Трансфагарашан е отворен само от юли до септември-октомври и това привлича огромно количество туристи от Румъния и от цял свят с автомобили, кемпери и каравани, както и велосипедисти и мотоциклетисти, за последните от които това е култово трасе и е задължително да се премине поне един път в живота.

2) да направя преминаването на Трансфагарашан от север на юг, т.е. обратно на естествената посока при идването от България, тъй като пътното платно от север към юг е по-малко натоварено от това, по което се движи трафика от юг към север.

СИБИУ

Като следствие от второто ми съображение, прецених, че най-близкия голям и значим град в непосредственост до северната началната точка на Трансфагарашан е Сибиу (около 150 000 жители), в който и отседнах за първата си нощувка.

Винаги отсядам в центровете на градовете, за да мога бързо, лесно, удобно и основно пеша да обходя централните им части, където обикновено е съсредоточено всичко най-интересно. В случая бях на само 200-300 метра от старинния център на Сибиу, в сърцето на града, и това ми позволи да усетя цялата атмосфера на града.

Освен, че през 2007 г. е бил европейска столица на културата, авторитетното списание „Форбс“ определя град Сибиу за осмото по ред идилично място за живеене в Европа и вероятно най-красивия град на Източна Европа, от който страховито се възвисяват в далечината планинските масиви на Карпатите.

Основна заслуга за магнетичната красота на Сибиу имат саксонците, основали града през 12 век, като немското малцинство, както и унгарските заселници, наследници на Австро-Унгарската империя, към която Трансилвания принадлежи до началото на миналия век, определят бюргерския, подреден, красив и уникален вид на града и старинния му център (за разлика от познатия ни типично румънски манталитет и организация на живот в южните части на страната, непосредствено на север от река Дунав). И днес тук живее най-голямото немско малцинство в Румъния, както и немалко унгарци, което дава отражение на всичко в града – чист, измит (рано сутринта служители от чистотата измиха пред очите ми централната пешеходна зона), изпълнен с позитивни, спокойни, добре изглеждащи и ведри хора.

Архитектурата на Сибиу е запазена в нейния оригинален средновековен вид, но обърнете специално внимание на покривите на къщите, които имат… очи, сякаш проницателно вторачени във всеки от нас и загадъчно гледащи в миналото и в бъдещето. А може би тези невероятни с формата си капандури са с отворени очи, поставени на най-високата част от сградата, вероятно, за да виждат бога и никога да не прекъсват връзката си с него.

Сибиу — това е кътче от приказка, сгушено в сърцето на Трансилвания. Всяка крачка по тесните му калдъръмени улички те отвежда назад във времето, сред средновековни крепостни стени и готически кули, които сякаш пазят тайните на вековете. Стръмни покривни скатове, обширни площади с църкви, ресторанти и кафенета, препълнени с хора, деца с родителите си, млади хора и студенти, улични музиканти, безброй туристи.

Най-значими са два от площадите на Сибиу – Големия (Piata Mare) и Малкия (Piata Mica).

Големият площад е бил, а и днес продължава да бъде най-оживеното място в града, като в средновековието тук се е извършвала търговията, социалната дейност, както и публичните екзекуции за назидание на грешници, престъпници или просто непокорни люде.

Най-забележителните сгради, които се намират на Големият площад са Римо-католическата базилика и Дворецът Брукентал, днес превърнат в музей, съдържащ в колекциите си, наред с румънско изкуство, но и картини на Рубенс, ван Дайк, Рембранд и други холандски майстори.

В близост до Големия площад се намира Готическата Лутеранска Катедрала.

Най-забележителната сграда на Малкия площад е Кулата на Съвета. Малкият площад е обявен от Trip Advisor за най-красивия площад в Румъния.

Старинната част на град Сибиу оформя два града – Горния и Долния, свързани с проход и стъпала, които може да се видят на снимките.

Долният град е известен със своите тесни улички, калдъръмени пътечки и добре запазени къщи от Средновековието. Тук може да се види истинската атмосфера на стария град с множество малки площади, църкви и крепостни стени.

Горният град е по-старата и по-високо разположена част от града, където се намират повечето важни исторически и културни забележителности.

В Горния град се намира интересния, забележителен и наситен с история и легенди „Мост на Лъжите“, преминаването по който без да паднете или да предизвикате срутването му, „гарантира“ честността ви (всъщност, през средновековието тук търговците са се надлъгвали, както и влюбените са си давали клетви, които впоследствие не спазвали). Но пък в днешни времена, а и при моето посещение на моста, видях учудващо много честни хора, тъй като никой не падна, нито моста се помръдна, удивен съм…, а и щом самият румънски диктатор Николае Чаушеску е говорил от моста без никакви фатални последствия, май всичко става ясно…

Кръстосах моста няколко пъти, изводите оставям на… вярващите в приказки и легенди.

(истинската и прозаична причина за името на „Моста на Лъжите“ е сгрешен превод от немски – думата за лежащ без подпори железен мост изглежда написана и звучи на немски почти по същия начин като думата за мост на лъжите).

Крепостният старинен град Сибиу е имал 39 крепостни кули, всяка със свое име – на дърводелците, на грънчарите и т.н., някои от които са запазени и до днес.

Нощем Сибиу се превръща в магическа сцена, осветена от стари фенери, които хвърлят златни отблясъци по каменните фасади и мостове.

Въздухът е пропит с аромати на традиционни трансилвански ястия, които те канят да се спреш в уютните ресторантчета и да опиташ вкусовете на региона. В далечината, зад старите покриви, се издигат Карпатите — величествени и загадъчни, като стражи на този град от приказки.

Къде, ако не в този, пълен със средновековно очарование и магия приказен град Сибиу, се е зародила хомеопатията, което обяснява и появата на първата аптека в Румъния именно тук, а историята на всичко това е запазена и пресъздадена в Музея на фармацията.

До Сибиу, в южната крайна част на града, е и музеят АСТРА, най-големият музей на открито в Европа – с над 10 км. алеи, лъкатушещи върху пресечен терен, осеян с пръснати навсякъде традиционни къщи, общо над 400 постройки, принадлежащи към различни румънски провинции и архитектурни стилове.

Сибиу предлага неповторимо изживяване за всеки, който иска да се потопи в историята, културата и очарованието на Трансилвания.

Сибиу е изключително красив, уютен и с европейско излъчване град, който задължително трябва да посетите, заедно с другия средновековен град Сигишоара (историческите центрове и на двата града са под егидата на ЮНЕСКО, като световно историческо наследство и паметници на културата), за да видите една различна и по-малко позната ни Румъния, запазила като наследство от вековете на Средновековието – германското присъствие и влияние, а от 18-ти и 19-ти век – градът е съхранил имперското величие на Австро-Унгарската империя, като тази историческа симбиоза придава уникалната атмосфера и аристократизъм на Сибиу.

/Цветомир Ковчазов/

„Работливко“ – изработка на ръчно направени мартеници или начин на живот

Днес ви срещам със Светлана, сърцето на малка семейна шуменска фирма „Работливко“ занимаваща се с изработката на ръчно направени мартеници. Техните творения можете да намерите…

По∙коктейл с Bareto Coffee & Cocktails Club – Куба либре

Тази седмица акцентът, в коктейл листа на Bareto Coffee & Cocktails Club, е Куба либре. https://www.facebook.com/BaretoClubShumen /HR Slavova/

Лима, столицата на Перу (част Трета)

Ако нямате възможността в скоро време да посетите Перу и да опитате от великолепните му кулинарни чудеса, то поне можете да докарате в дома си…

Цитат на деня

„Отстъпвам назад само когато се засилвам“ БЬОРНСТАД-Фредрик Бакман

Цитат на деня

„Литературата е изкуството да откриваш нещо необикновено в обикновените хора и да описваш с обикновени думи нещо необикновено.“ – Борис Пастернак

Скорошни събития

18 септември

Кошер 2024

Град: София

Представяне

Къде?
Inter Expo Center&Online

В колко часа?
инфо организатор

виж повече

18 септември

„СИРАНО ДЬО БЕРЖЕРАК“ с Камен Донев – Провадия

Град: Провадия

Театър

Къде?
Народно читалище "Алеко Константинов 1884" - Провадия

В колко часа?
19:00

виж повече

18 септември

Курс по сомелиерство – Открийте магията на виното – Варна

Град: Варна

Обучение, тренинг, терапия

Къде?
Hotel Royal 1905

В колко часа?
18:00

виж повече

18 септември

„Как да увеличите продажбите си с помощта на информационни продукти“ – Бургас

Град: Бургас

Обучение, тренинг, терапия

Къде?
Tony GiGi Burgas

В колко часа?
19:00

виж повече

18 септември

Преслав Пенев в SkylineBar&Dinner – Русе

Къде?
Skyline bar&dinner

В колко часа?
19:30

виж повече

18 септември

D2 – София

Град: София

Концерт

Къде?
Маймунарника

В колко часа?
20:00

виж повече