НАЧАЛО 205 СЪБИТИЯ 203 КАТАЛОГ 19 ШУМЕН МАГАЗИН 100 БЛОГ КОНТАКТИ

ТРАНСИЛВАНИЯ – домът на Дракула, или, скритата и непозната прелест на Румъния. ЧАСТ II – СИБИУ – ГРАДЪТ, КОЙТО НЕПРЕСТАННО ТЕ „ГЛЕДА“

Тръгвайки към Трансфагарашан, направих два тактически избора при планиране на пътуването:

1) да направя пътешествието си през делничните дни от седмицата, за да няма прекомерно много туристи по пътя, тъй като Трансфагарашан е отворен само от юли до септември-октомври и това привлича огромно количество туристи от Румъния и от цял свят с автомобили, кемпери и каравани, както и велосипедисти и мотоциклетисти, за последните от които това е култово трасе и е задължително да се премине поне един път в живота.

2) да направя преминаването на Трансфагарашан от север на юг, т.е. обратно на естествената посока при идването от България, тъй като пътното платно от север към юг е по-малко натоварено от това, по което се движи трафика от юг към север.

СИБИУ

Като следствие от второто ми съображение, прецених, че най-близкия голям и значим град в непосредственост до северната началната точка на Трансфагарашан е Сибиу (около 150 000 жители), в който и отседнах за първата си нощувка.

Винаги отсядам в центровете на градовете, за да мога бързо, лесно, удобно и основно пеша да обходя централните им части, където обикновено е съсредоточено всичко най-интересно. В случая бях на само 200-300 метра от старинния център на Сибиу, в сърцето на града, и това ми позволи да усетя цялата атмосфера на града.

Освен, че през 2007 г. е бил европейска столица на културата, авторитетното списание „Форбс“ определя град Сибиу за осмото по ред идилично място за живеене в Европа и вероятно най-красивия град на Източна Европа, от който страховито се възвисяват в далечината планинските масиви на Карпатите.

Основна заслуга за магнетичната красота на Сибиу имат саксонците, основали града през 12 век, като немското малцинство, както и унгарските заселници, наследници на Австро-Унгарската империя, към която Трансилвания принадлежи до началото на миналия век, определят бюргерския, подреден, красив и уникален вид на града и старинния му център (за разлика от познатия ни типично румънски манталитет и организация на живот в южните части на страната, непосредствено на север от река Дунав). И днес тук живее най-голямото немско малцинство в Румъния, както и немалко унгарци, което дава отражение на всичко в града – чист, измит (рано сутринта служители от чистотата измиха пред очите ми централната пешеходна зона), изпълнен с позитивни, спокойни, добре изглеждащи и ведри хора.

Архитектурата на Сибиу е запазена в нейния оригинален средновековен вид, но обърнете специално внимание на покривите на къщите, които имат… очи, сякаш проницателно вторачени във всеки от нас и загадъчно гледащи в миналото и в бъдещето. А може би тези невероятни с формата си капандури са с отворени очи, поставени на най-високата част от сградата, вероятно, за да виждат бога и никога да не прекъсват връзката си с него.

Сибиу — това е кътче от приказка, сгушено в сърцето на Трансилвания. Всяка крачка по тесните му калдъръмени улички те отвежда назад във времето, сред средновековни крепостни стени и готически кули, които сякаш пазят тайните на вековете. Стръмни покривни скатове, обширни площади с църкви, ресторанти и кафенета, препълнени с хора, деца с родителите си, млади хора и студенти, улични музиканти, безброй туристи.

Най-значими са два от площадите на Сибиу – Големия (Piata Mare) и Малкия (Piata Mica).

Големият площад е бил, а и днес продължава да бъде най-оживеното място в града, като в средновековието тук се е извършвала търговията, социалната дейност, както и публичните екзекуции за назидание на грешници, престъпници или просто непокорни люде.

Най-забележителните сгради, които се намират на Големият площад са Римо-католическата базилика и Дворецът Брукентал, днес превърнат в музей, съдържащ в колекциите си, наред с румънско изкуство, но и картини на Рубенс, ван Дайк, Рембранд и други холандски майстори.

В близост до Големия площад се намира Готическата Лутеранска Катедрала.

Най-забележителната сграда на Малкия площад е Кулата на Съвета. Малкият площад е обявен от Trip Advisor за най-красивия площад в Румъния.

Старинната част на град Сибиу оформя два града – Горния и Долния, свързани с проход и стъпала, които може да се видят на снимките.

Долният град е известен със своите тесни улички, калдъръмени пътечки и добре запазени къщи от Средновековието. Тук може да се види истинската атмосфера на стария град с множество малки площади, църкви и крепостни стени.

Горният град е по-старата и по-високо разположена част от града, където се намират повечето важни исторически и културни забележителности.

В Горния град се намира интересния, забележителен и наситен с история и легенди „Мост на Лъжите“, преминаването по който без да паднете или да предизвикате срутването му, „гарантира“ честността ви (всъщност, през средновековието тук търговците са се надлъгвали, както и влюбените са си давали клетви, които впоследствие не спазвали). Но пък в днешни времена, а и при моето посещение на моста, видях учудващо много честни хора, тъй като никой не падна, нито моста се помръдна, удивен съм…, а и щом самият румънски диктатор Николае Чаушеску е говорил от моста без никакви фатални последствия, май всичко става ясно…

Кръстосах моста няколко пъти, изводите оставям на… вярващите в приказки и легенди.

(истинската и прозаична причина за името на „Моста на Лъжите“ е сгрешен превод от немски – думата за лежащ без подпори железен мост изглежда написана и звучи на немски почти по същия начин като думата за мост на лъжите).

Крепостният старинен град Сибиу е имал 39 крепостни кули, всяка със свое име – на дърводелците, на грънчарите и т.н., някои от които са запазени и до днес.

Нощем Сибиу се превръща в магическа сцена, осветена от стари фенери, които хвърлят златни отблясъци по каменните фасади и мостове.

Въздухът е пропит с аромати на традиционни трансилвански ястия, които те канят да се спреш в уютните ресторантчета и да опиташ вкусовете на региона. В далечината, зад старите покриви, се издигат Карпатите — величествени и загадъчни, като стражи на този град от приказки.

Къде, ако не в този, пълен със средновековно очарование и магия приказен град Сибиу, се е зародила хомеопатията, което обяснява и появата на първата аптека в Румъния именно тук, а историята на всичко това е запазена и пресъздадена в Музея на фармацията.

До Сибиу, в южната крайна част на града, е и музеят АСТРА, най-големият музей на открито в Европа – с над 10 км. алеи, лъкатушещи върху пресечен терен, осеян с пръснати навсякъде традиционни къщи, общо над 400 постройки, принадлежащи към различни румънски провинции и архитектурни стилове.

Сибиу предлага неповторимо изживяване за всеки, който иска да се потопи в историята, културата и очарованието на Трансилвания.

Сибиу е изключително красив, уютен и с европейско излъчване град, който задължително трябва да посетите, заедно с другия средновековен град Сигишоара (историческите центрове и на двата града са под егидата на ЮНЕСКО, като световно историческо наследство и паметници на културата), за да видите една различна и по-малко позната ни Румъния, запазила като наследство от вековете на Средновековието – германското присъствие и влияние, а от 18-ти и 19-ти век – градът е съхранил имперското величие на Австро-Унгарската империя, като тази историческа симбиоза придава уникалната атмосфера и аристократизъм на Сибиу.

/Цветомир Ковчазов/

Поглед към звездите – Разговор с проф. Драгомир Марчев, директор на Астрономическия център към Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“

Проф. Марчев, благодаря, че приехте поканата ми за тази среща. По всичко личи, че разговорът ни ще бъде много приятен. До сега никой не ме…

 Девташлари край село Златна нива

Днес Искра Радева от Изи травелс ще ни отведе на поход и ще ни разкаже за Девташлари край село Златна нива. Посещението на Девташларите е…

„Чудесата в нас“ или  Меги Димчева след „Търси се…“

Днес имам удоволствието да ви срещна с телевизионната водеща Меги Димчева, известна  от популярното предаване „Търси се…“. В предстоящия разговор тя споделя своите мисли за…

Сакура – символът на Япония – ПО-ЦВЕТЕН ГРАД с NIKO GARDEN

Японската вишна (Prunus serrulata) е растение от семейство Розоцветни, разпространено в Далечния изток и по-специално в Япония, Корея и Китай. На запад обикновено я наричат…

Промени живота си с Theta healing – разговор с Дарина Иванова – Специалист подсъзнание

Здравей, Дари. Как си? Прекрасно, благодаря! Би ли се представила накратко. Казвам се Дарина Иванова и съм Специалист за връзка с подсъзнанието. Помагам на всеки,…

Скорошни събития

25 януари

Candlelight: A Tribute to Coldplay on Strings – Варна

Град: Варна

Концерт

Къде?
Морско казино

В колко часа?
18:30 и 20:00

виж повече

25 януари

Малка рибка – Шумен

Град: Шумен

Театър

Къде?
Театър Васил Друмев - Шумен

В колко часа?
11:00

виж повече

25 януари

СОФИ МАРИНОВА & УСТАТА в Emerald Beach Resort & Spa – Несебър

Град: Бургас

Парти, клубно участие

Къде?
Emerald Beach Resort & Spa

В колко часа?
19:30

виж повече

25 януари

MAXIMUS SHOW – Варна

Град: Варна

Парти, клубно участие

Къде?
The Garden Bar

В колко часа?
20:30

виж повече

25 януари

Disney – КРАСАВИЦАТА И ЗВЯРА – София

Град: София

Концерт

Къде?
Зала 1 на НДК

В колко часа?
18:00

виж повече

25 януари

ТЮТЮН – Варна

Град: Варна

Театър

Къде?
Драматичен театър "Стоян Бъчваров"

В колко часа?
19:00

виж повече