Изкушението и емоционалното хранене са навици, с които можем да се справим. Ще насоча вниманието ви към някои интересни и предизвикателни предложения:
Разпознай емоционалното си състояние:
- Определи кои емоции те карат да посягаш към храна – стрес, тъга, скука или радост. Воденето на дневник за хранене може да ти помогне да се наблюдаваш и осъзнаеш, в които моменти емоциите ти те подтикват към избор на храна.
- След като разпознаеш емоциите, ще можеш да се насочиш към алтернативни начини за справяне с тях.
Замени емоционалното хранене с други дейности:
- Ако се чувстваш стресиран или тъжен, опитай да се разсейваш с дейности, които не включват храна – излез на кратка разходка, прави йога, медитирай или чети книга.
- Ако изпитваш скука, открий ново хоби – готвене на здравословни рецепти или рисуване, са чудесна алтернатива.
Разпознай вида на глада:
- Различавай емоционалния от физическия глад. Емоционалният глад обикновено е внезапен и те насочва към конкретни храни – сладко или бързи закуски, докато физическият глад нараства постепенно и може да бъде удовлетворен с всяка храна.
- Изпий чаша Канген® вода, изчакай 10 минути и ако все още изпитваш глад, значи е физически. Това може да ти даде време да разбереш дали наистина си гладен или те водят за носа емоциите.
Приготви си здравословни алтернативи:
- Ако усещаш, че не можеш да се справиш с желанието за храна, имай готовност с по-здравословни варианти. Сложи на видно място нарязани зеленчуци, плодове или изкиснати сурови ядки, за да е по-лесно да избереш тях.
- Избягвай да държиш у дома храни, които често свързваш с емоционално хранене и са вредни за твоето здраве.
Практикувай осъзнато хранене:
- Осъзнатото хранене, включва внимателно наблюдение на всяка хапка и слушане на тялото си. Яж бавно, дъвчи храната поне 20 – 30 пъти, а защо не 50 пъти, без да се разсейваш като гледаш телевизора или телефона, за да може да се фокусираш изцяло върху храната.
- Това ще ти помогне да се наслаждаваш на храненето и да осъзнаеш кога си сит.
Контролирай стреса по здравословни начини:
- Ако стресът е основната ти причина, опитай с различни техники – дълбоко дишане, йога, медитация или физически упражнения, за да го управляваш. Тези практики не само ще намалят нуждата от емоционално хранене, но и ще ти помогнат да се чувстваш по-добре в дългосрочен план. Ако се колебаеш как да стане, мога да ти покажа.
- Ако си тъжен, вместо да използваш храната като утеха, намери други начини да се грижиш за себе си – вземи релаксираща вана, практикувай благодарност или отдели време за любимите си дейности.
Подкрепа от приятел:
- Сподели чувствата си с приятел, със семейството или дори терапевт, ако имаш нужда от емоционална подкрепа. Понякога разговорите могат да са по-ефективни за облекчаване на стрес и тъга, отколкото храненето, защото после се обвиняваш.
Планирай дневното си меню:
- Когато имаш предварително планирани, пълноценни ястия, които супер лесно се приготвят, е по-малка вероятността да вземеш импулсивни решения за нещо нездравословно при стрес или скука.
- Предлагам ти една уникално вкусна рецепта, която може да хапнете като салата или основно, но предлагам да е за обяд. Храна с едри бобове, е желателно да се избягва вечерно време, за да е спокоен съня през нощта.
Нахутена мозайка със спанак и гъби
Необходими продукти:
- 1 чаша сух нахут (накиснат предварително за поне 8-12 часа или една нощ)
- 1 глава бял лук (нарязан на тънки полумесеци)
- 200 г гъби печурки или други по избор (нарязани на филийки)
- 2 шепи пресен спанак
- 2 скилидки чесън (нарязани на филийки)
- 1 с.л зехтин
- 1 с.л лимонов сок
- 1/2 връзка пресен копър (нарязан на ситно)
- Сол и бял пипер на вкус
Начин на приготвяне:
- Измива се накиснатият нахут и свари в леко подсолена вода за около 30-40 минути или докато омекне. Отцежда се добре и се оставя настрани.
- В голям тиган се поставя лука, с много малко вода, на умерен огън за 3-4 минути, докато омекне. Добавят се чесъна, гъбите и готви, за около 5-6 минути.
- Накрая се добавя спанака и се готви още 1 минута или може без да бъркате да оставите тигана под похлупак, докато леко омекне спанака.
- Смесете сварения нахут и приготвените зеленчуци.
- Полейте със зехтина и лимоновия сок. Подправи със сол и пипер на вкус.
- Поръси с прясно нарязан копър за свежест и аромат.
Поднеси ястието или салатата, озарени с „Шипка Любов“ и се наслаждавайте на здравословно ястие, богато на протеини и фибри от нахута, както и на витамини и антиоксиданти от зеленчуците и копъра.
С тези съвети можем да изградим по-добър контрол над емоционалното хранене и изкушенията, като постепенно променим начина, по който реагираме на различни емоции.
До скоро приятели!
Искрено ваша
Илора Споб