Всичко интересно и актуално за северо-източния регион. Събития, интересни истории, обяви и промоции.

НАЧАЛО 208 СЪБИТИЯ 191 КАТАЛОГ 19 ШУМЕН МАГАЗИН 84 БЛОГ КОНТАКТИ

Природни ФЕНОМЕНИ над село Кюлевча с Искра Радева

Аз съм Искра Радева – местен, лицензиран екскурзовод към туристическа агенция Изи Травелс и днес ще ви разведа из природните феномени над село Кюлевча.

Сгушило се в подножието на Мадарското плато село Кюлевча знае и пази хилядолетната история на района. Първите заселници по тези места са били хора обитаващи естествените пещери още през неолита. Естествената защита, която предлагат пещерите и скалните отвеси, обилната растителност, бистрата вода и силната енергия на скалния масив, са фактори, които задържат човешкият живот тук от дълбока древност до ден днешен.

          Много добре оформена и поддържана екопътека тръгваща от центъра на селото, ще ни изведе над скалния масив. Още в началото на нашата разходка, пред нас ще се разкрият невероятни природни образования с фантастични форми, които будят възхищение и вълнуват човешкото въображение. А как се е образувало всичко това… Мадаро-Могилското плато, в чийто подножие се намира и село Кюлевча се е образувало в резултат на разместване на земните пластове. Преди милиони години тези земи и територии са били заливани неколкократно от морски води. С течение на годините, водата отстъпва място на сушата и в резултат от силното изветряване през вековете са се образували тези чудновати форми.

         Както местното население, така и редица учени и археолози не остават безразлични към това загадъчно място. Още през 1932г. чешкият учен Карел Шкорпил се впечатлява от скалният венец над село Кюлевча и след проведена своя експедиция установява, че недостъпните пещери, които се намират на скалната стена „Булото“ са изкуствено изсечени и приспособени за килии.

         Много са и скалните образования, които правят впечатление със своите причудливи форми – едни са дело на майката природа например пещерата „Утробата“, каменен фалос и др., а други са образувани в резултат на човешка дейност. Там се намират и така известните „кариери“ – мястото от където римляните са добивали камък за построяването на крепостта над Мадарският конник.

          Могат да бъдат видени различни скални площадки и каменни блокове с издълбани улеи и канали, квадратни и правоъгълни дупки с различна големина. Каква е била тяхната основна функция – дали това са скални светилища, места за извършване на жертвоприношения  и точно какви религиозни ритуали са се извършвали там можем само да гадаем…

         Но притегателната сила на това място се усеща и от обикновеният човек. Тук е съществувало тракийско селище от периода V – IV в. пр. Хр. за това свидетелства тракийски некропол открит през 60 – те години на  XX – ти век, при строежа на местното читалище в селото. През 1971 година в района на селото се провеждат археологически разкопки, водени от проф. д-р Живка Въжарова. Проучват средновековен некропол, който ни дава сведения, че тук е съществувало средновековно селище през периода, когато Плиска е била столица на България. Най-силно впечатление прави гроб № 80 – масов гроб на 25 млади войни с ръст на повечето войници над 1,80м . Имайки в предвид близостта на столицата Плиска и разигралите се събития през 811г. някои учени допускат, че в този гроб е възможно да са погребани войни от елитната войска на хан Крум, загинали в битката с византийският император Никифор I Геник. Дали е случайно или не – в близост до селото има местност известна с името „Гръцка сеч“.

         Една легенда, която е жива и до днес в селото, разказва за една Кула – наблюдателница, която е била построена върху скалният масив точно над селото да брани прохода и да защитава първата българска столица Плиска. Някои хора от местното население, смятат че именно от там идва и името на селото – Кула – Кюлефче – Кулефче – Кюлевча. За първи път името на селото се среща в османски регистър за доганджии от 1484г. , като село Кюлефче. Доганджиите са категория рая в Османската империя, която се ползва със специален статут. Те отглеждат и опитомяват за султанския двор соколи и ястреби за лов.

            Друг важен момент в историята на селото е 30 май 1829 г. – руско-турската война. В селото се състои битка между войските на ген. Иван Дибич Задбалкански и Рашид Мехмед паша. В резултат на тази битка цялото село е опожарено и изпепелено. Една част от местното население решава да изградят домовете си на ново, а друга – завинаги напускат родното си село – изселват се в днешна Украйна и основават село Кулевча. Към днешна дата двете села са побратимени и осъществяват постоянен контакт, който поддържа гордият българският дух.

            Жителите на село Кюлевча, собствениците на къщи за гости и местната управа се отличават с любовта към корените. Тук хората са истински, дори и храната има друг вкус. В село Кюлевча ежегодно се провеждат много фестивали и празници. Сред тях са фестивалите на „Суджука и младото вино“, „Домашната бира“, както и събори посветени на автентичния фолклор и плодородието.

0893 342209 – Искра Радева

e-mail: office@easy-travels.net

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063772443868

Туристическа Агенция „Изи Травелс“ ЕООД град Каспичан е лицензиран туристически агент от Министерство на Туризма с Удостоверение за регистрация РК- 01- 7800 с управител Искра Радева. Главен акцент в предлаганите туристически програми е комбинирането на великолепната природа и културно-историческото наследство в България.

/HR Slavova/

Математиката като антистрес терапия – разговор с Наталия Петкова – създател на школа за обучение „Матлетика“

Днес разговарям с Наталия Петкова, една дама, за която Математиката е много повече от скучни уравнения и сложни изчисления. Здравей, Наталия. Ще се представиш ли…

Северно Перу (част Първа)

Почти 100% е вероятността, когато посещавате Перу като турист, да пристигнете в столицата Лима откъдето да поемете на юг по класическия туристически маршрут водещ към…

Северно Перу (част Втора)

Представяли ли сте си някога да наблюдавате китове в океана и то от само няколко десетки метра? А няколко различни семейства китове с малките си,…

Да бъдем добри! – разговор с Даниела Димитрова, директор на ДГ „Изворче“

Днес, в навечерието на Детския театрален фестивал „Колумбина“, ви срещам с Даниела Димитрова, дългогодишен директор на ЦДГ „Изворче“. Здравей, Димитрова. С теб се познаваме отдавна,…

В обектива – Крепост Овеч (Таш Хисар)

Днес ще ви отведа на разходка до средновековната крепост Овеч, намираща се източно от днешния град Провадия. Разположена е върху плато над града, носещо името…

Скорошни събития

от 7 до 8 септември

Shumen GT 3×3

Град: Шумен

Спортно

Къде?
Паметник "Създатели на Българската държава" - Шумен

В колко часа?
16:00

виж повече

8 септември

Lords of the Sound – The Music of Hans – Варна – втора дата

Град: Варна

Концерт

Къде?
Фестивален и конгресен център, Варна

В колко часа?
18:00

виж повече

от 8 до 13 септември

VII Празници на гроздолечение, вино и СПА терапии с гроздови продукти – Св. Св. Константин и Елена

Град: Варна

Релакс

Къде?
Св. Св. Константин и Елена

В колко часа?
19:00

виж повече

8 септември

СкандаУ Тур 2024 – Варна

Град: Варна

Концерт

Къде?
Летен театър Варна

В колко часа?
20:30

виж повече

от 3 до 8 септември

Craft Beer Festival – Варна

Град: Варна

Фестивал

Къде?
Аквариум Варна

В колко часа?
10:00

виж повече

от 5 до 8 септември

Plovdiv Beer Fest 2024

Град: Пловдив

Фестивал

Къде?
Plovdiv STAGE PARK

В колко часа?
16:00

виж повече