На 1 юни – Денят на детето, в градската градина на гр. Шумен, нашите приятели от Център за обучение Матлетика, организират Панаир на науката, технологиите и изкуствата. Ръководители на работилниците ще бъдат доказани преподаватели от Brainhub Lab, СУ „Св. Климент Охридски“, ТУ – София, ТУ-Варна, 137 СОУ „Ангел Кънчев“
Какво ще откриете:
Работилници и лаборатории по природни и технически науки (STEM) и експозиционна част.
Ще бъдат проведени работилници по:
Водещ
Водещ на работилниците по физика е Олег Каменщик, софтуерен инженер и физик – ръководител на Brainhub Lab (https://brainhub.co/) и проекта „GR“ – ръка.
BrainHUBLab е български стартъп, чиято цел е да създаде устройство за превод от жестомимичен в акустичен език и обратното.
Реализирането на този проект ще позволи на приблизително 360 млн. души с проблемен слух в света да чуят и да бъдат чути. BrainHUB Lab вече имат работещ прототип на превеждаща гривна, която при положително стечение на обстоятелствата далеч ще надхвърли първоначалното си приложение и ще може да бъде използвана и от чуващи потребители за неща като гейминг, презентации или за да погалите виртуалната си котка във вашата VR-къща на брега на океана например. Зад идеята обаче стои преди всичко кауза и това е достатъчен мотив за екипа на BrainHUB да отделя от личното си време и пари, за да работи по този много предизвикателен проект.
Експерименти
По време на работилницата учениците ще имат възможност да наблюдават химични експерименти, да се запознаят с тяхното научно обяснение и да разберат за директното им приложение в практиката. Наблюдават опити в изпълнение на професионалния ни химик, а в по-безопасните -учениците вземат активно участие. Предвиждат се атрактивни демонстрации – огньове и гърмежи. Ръководител на работилниците е Екатерина Методиева, фармацевт, химик и изследовател. Екатерина е част от „Корпус за бързо гърмене“ –неформална организация от преподаватели и студенти към Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“.
Занятията ще включват теоретична и практическа част. По време на работилницата децата ще наблюдават, както просто устроени, невидими с невъоръжено око организми, така и многоклетъчни представители на растителния и животинския свят. Ще се научат да работят с увеличителни уреди (лупа и микроскоп) и да анализират резултати от микроскопски наблюдения.
Ще разберат как се определят и класифицират едни от най-характерните представители на българската флора и фауна. Освен това, ще имат възможност да анализират качествата на храните, които консумират, по система характеристики.
Ръководител на работилниците доц.Иса ХАДЖИАЛИ – преподавател в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и дългогодишен учител по биология; – доктор по методика на обучението по биология; – притежава множество специализации в сферата на управлението на образователния процес по биология, изследователската дейност на учителя и дидактическите технологии в обучението; – автор на над 30 публикации, засягащи проблеми от средното и висшето образование.
Ръководители на работилницата са Мариела Николова и Весела Младенова. Мариела е студент по педагогика и любител на природните науки, а Весела е учител по ИКТ в столичното 137 СОУ „Ангел Кънчев“.
В техните работилници децата ще се запознаят с разнообразни науки – биология, химия, физика, роботика, компютърни науки и много други. Ще се почувстват като истински учени. На тяхно разположение ще бъдат любопитни научни ,,джаджи”, като роботи, компютърни платки, камери, микроскопи, телескопи и други части от разнообразно експериментално оборудване. Ще търсят обяснение на различни физични и химични явления, ще конструират експерименти и ще участват в съревнование със собствените си изобретения.
По време на работилницата учениците имат възможност да научат повече за начина на проектиране на обекти в пространството и затяхната изработка. Запознават се в детайли с изработката на 3D обекти и принтирането на обектп оизбор.
Ръководител на заниманията е Явор Киряков, учител по ИКТ и разработчик на експерименти. В момента Явор е ръководител на Университет за деца и е докторант по педагогика.
Преподавателите залагат на сериозен научен/инженерен подход (работи се с електронни платки и микро контролери). В самото начало учениците се запознават с основни понятия от физиката, механиката и електрониката, за да могат да се справят с усвояването на уменията по запояване, проектиране и конструиране на техните проекти. Обучението продължава със сглобяването на собствена електронна платка с различна функционалност – светещ пумпал, настолен часовник, радио, шумомер, блутутговорител и др. Ръководител на работилнцата е Иван Стефанов, инженер от ТУ – София и дългогодишен ръководител на курсове в Университет за деца и ръководител на звеното за развойна дейност на електронни платки.
По време на работилницата децата, анализират и откриват зависимости и връзки между математиката и заобикалящия ни свят. Децата обичат математиката, когато открият необятните хоризонти, които тя предлага. Ще навлязат в областта на математическата логика, която води до нови модели за решаване на занимателни задачи, задачи от състезания и олимпиади.
Творческа школа „От нота до цвят“, По случай празника на детето, са подготвили творилница „Оцвети си камъче“, подходяща за деца на възраст от 6 до 9 години. За по-големите ( 10- 13 години ) – рисуване върху платна!
Подарете си цветно преживяване на открито за празника!
По време на работилниците се правят и програмират инсталации по роботика и електроника с помощта на най-популярните в света микроконтролери за обучителнароботика – Ардуино.
Ръководител на работилницата е инж. Драгомир Иванов. Драго е високо квалифициран инженер от ТУ-Варна, специалист по компютърно зрение и ръководител на обучителната програма по роботика на Университет за деца.
За повече информация и регистрация за участие в панаира https://matletika.bg/
12 декември
Град: Шумен
Концерт
виж повече
6 - 12 декември
Град: Шумен
Филм
виж повече
12 декември
Град: София
Спектакъл
виж повече
12 декември
Град: Пловдив
Благотворително
виж повече
12 декември
Град: Шумен
Концерт
виж повече
13 декември
Град: Варна
Концерт
виж повече