НАЧАЛО 96 СЪБИТИЯ 202 КАТАЛОГ 19 ШУМЕН МАГАЗИН 96 БЛОГ КОНТАКТИ

Островите Гили (Gili Islands)

Днес се отправих със скоростна лодка (Speed boat) от остров Бали към намиращите се недалеч острови Гили. Бали е единствения остров в Индонезия (плюс принадлежащите към Бали близки острови Нуса), който преобладаващо изповядва балийски хиндуизъм. Всички останали територии на Индонезия са мюсюлмански.

Островите Гили не правят изключение. Административно те принадлежат към съседния на Бали остров Ломбок, населен изцяло с мюсюлмани, следователно и островите Гили са с мюсюлманско население.

Състоят се от три малки острова – Гили Траванган (Gili Trawangan, наричан за краткост Gili T), Гили Менор (Gili Menor – най-малкият от трите) и Гили Еър (Gili Air).

Gili T е най-оживения от трите. Останалите два са по-малки и по-слабо населени от местни хора и туристи, последните от които са основно в Gili T.

Всеки един от трите острова може да бъде обиколен пеша за часове, което направих с Гили Т. Абсолютно са забранени автомобили и мотоциклети. Всички използват велосипеди или електрически мотопеди или просто се движат пеша, или пък наемат специални атрактивни каляски, теглени от един кон с водач, в които може да видите влюбени двойки или туристи с натрупани куфари върху платформата, които си отиват или пристигат на острова.

Пясъчните плажове се намират по цялата обиколка на Гили Т, така че ако тръгнеш по пясъчната ивица ще затвориш кръга след 3-4 часа ходене.

Казвал съм, че Индийският океан е любимия ми, с целогодишна температура на водата от около 28-29 градуса, а на въздуха – от не повече от 25-30 градуса. Прекрасни до степен на идеални условия по моите критерии, разбирания и тялоусещане за комфорт.

Гили Т и въобще Островите Гили са все по-популярна дестинация за туристи от цял свят. На тези острови няма полиция, следователно, няма контрол и това обяснява огромното количество млади хора на острова (над 90% от чужденците там), дошли от цял свят да изживеят едно прекрасно парти-лято, без ограничения и задръжки. Навсякъде свободно се предлаага и пуши трева, има безброй дискотеки, ресторанти, барове, страхотна жива музика от почти всяко заведение и множество сергии, салони за балийски и други видове масажи, студиа за татуси, всякакви места за хранене. Крайбрежната алея е невероятно пълна, жива и шарена от присъствието на хора от цял свят и на местни, които се опитват да им продадат всичко, което успеят. Пазаренето е задължително, ако не искаш да гледат на теб като на касичка, част от културата и народопсихологията е. Неписано правило в пазаренето с местните е (не важи за всичко, но е доста обектевно), че предложената цена винаги първо намаляваш наполовина и вече оттам нататък истински се пазариш, за да се доближиш поне малко до реалната стойност на съответния продукт. В края на краищата винаги плащаш много повече отколкото едно нещо струва, но от гледна точка на нашия стандарт е приемливо. Местните хора са бедни, условията им за живот са нещо, което никой от нас не би искал да има. Видях място със сметище, което направо разваля впечатлението от иначе красивия остров Гили Т.

https://www.facebook.com/100004247342667/videos/pcb.2841275876023963/2822704707879757

https://www.facebook.com/100004247342667/videos/pcb.2841275876023963/1190417065560148

https://www.facebook.com/100004247342667/videos/pcb.2841275876023963/985843413296498

Говорих с момчето от хотела – млад, на двадесетина години, с жена и две деца, които живеят на съседния голям остров Ломбок и които вижда 1-2 пъти месечно и то в най-добрия случай. Получава заплата от малко над 100 евро месечно. Докато обратното, туристите тук са в рая – всичко е сравнително евтино. Направих си 1-часов балийски масаж на цяло тяло за около 12-13 лева. Страхотна 5-часова морска обиколка на трите острова с няколко места, на които правих шнорхелинг, плувах с костенурки и пасажи от цветни риби, релаксирах на различни плажове – всичко това за само 14-15 лева. Това е разликата да си организираш всичко сам.

И още едно последно нещо за остров Гили Т. Един от най-красивите залези на света, където, заставайки на плажната ивица, обграден от десетки танцуващи и забавляващи се млади хора, от хора яздещи коне по плажа или просто пиещи коктейли в ресторанти и плажни барове непосредствено зад плажа, виждаш на хоризонта очертанията на величествения и страховит вулкан Агунг, който е най-високия връх на съседния остров Бали и който вулкан е причинявал не една и две смъртоносни катастрофи при изригванията си…

https://www.facebook.com/100004247342667/videos/pcb.2841275876023963/1031573011529277

Въобще Островите Гили, до които български организирани туристи, за съжаление, въобще не достигат, ги очаква едно изключително туристическо бъдеще, особено, ако големите хотелски вериги – европейски, арабски и американски навлязат на местния пазар. Всъщност, спорно е дали това няма да отнеме от сегашната автентичност на островите и да унищожи чара им (пример, Слънчев бряг, на който Гили Т доста прилича), но никой не е избягал и не може да избяга от агресивността на мощните капитали, когато решат да правят някъде още повече пари…

/Цветомир Ковчазов/

„Изкуството  лекува рани, не  ги отваря“-едно докосващо сърцето интервю с даровитата шуменска художничка Росица Стоименова

Днес ви срещам с даровитата шуменска художничка Росица Стоименова. Нека разберем от първо лице повече за нея. Здравейте, Росица. Познавам Вашите прекрасни картини, но не…

Бръчки от смях или бръчки от стрес? Тайната връзка между лицето и червата

Здравейте, скъпи читатели! Днес се впускаме в едно вълнуващо пътешествие през необятната шир на човешката анатомия, за да разкрием интригуващата връзка между бръчките на лицето…

Математиката като антистрес терапия – разговор с Наталия Петкова – създател на школа за обучение „Матлетика“

Днес разговарям с Наталия Петкова, една дама, за която Математиката е много повече от скучни уравнения и сложни изчисления. Здравей, Наталия. Ще се представиш ли…

ТРАНСИЛВАНИЯ – домът на Дракула, или, скритата и непозната прелест на Румъния. ЧАСТ II – СИБИУ – ГРАДЪТ, КОЙТО НЕПРЕСТАННО ТЕ „ГЛЕДА“

Тръгвайки към Трансфагарашан, направих два тактически избора при планиране на пътуването: 1) да направя пътешествието си през делничните дни от седмицата, за да няма прекомерно…

ТРАНСИЛВАНИЯ – домът на Дракула, или, скритата и непозната прелест на Румъния. ЧАСТ V – ТРАНСФАГАРАШАН – 9 мечки и нито едно погребение, или как торба с ябълки може да спаси света

Всъщност, изначално целия ми разказ трябваше да бъде само за Трансфагарашан, за този, определен от „Топ Гиър“, като най-красив път в света. Първоначално, въобще не…

Скорошни събития

12 декември

Коледен концерт на световноизвестния виенски оркестър на двореца “Шьонбрун” – Шумен

Град: Шумен

Концерт

Къде?
Арена Шумен

В колко часа?
19:00

виж повече

6 - 12 декември

Програмата на кино Арабела – Шумен

Град: Шумен

Филм

Къде?
Кино Арабела

В колко часа?
инфо афиш

виж повече

12 декември

ШАМПИОНИТЕ – Спектакъл на Нешка Робева – София

Град: София

Спектакъл

Къде?
Зала 1, НДК

В колко часа?
20:00

виж повече

12 декември

“Годишен Благотворителен Бал Нощ на Ангелите” – Пловдив

Град: Пловдив

Благотворително

Къде?
Plovdiv Event Center "Антракт"

В колко часа?
7:00

виж повече

12 декември

„Музиката на майсторите“ с участието на ансамбли „Мадара“ и „Звънче“ – Шумен

Град: Шумен

Концерт

Къде?
НЧ Тодор Петков 1963

В колко часа?
18:30

виж повече

13 декември

Коледен Гала Концерт на Strauss Capelle Vienna – Варна

Град: Варна

Концерт

Къде?
ФКЦ

В колко часа?
19:00

виж повече