Всичко интересно и актуално за северо-източния регион. Събития, интересни истории, обяви и промоции.
Днес разговарям с Наталия Петкова, една дама, за която Математиката е много повече от скучни уравнения и сложни изчисления.
Здравей, Наталия. Ще се представиш ли за нашите читатели.
Казвам се Наталия Петкова и съм създател на детска школа за обучение „Матлетика“. Завършила съм „Математика и информатика“, което ми помага в момента да преподавам от първи клас до Висша математика на студенти. Детската ми мечта беше да бъда учител, по друг начин се разви реализацията ми в живота. Повече от 20 години работя в сферата на бизнеса и управлението на „Човешки ресурси“, където почти ежедневно се сблъсквам с недостиг на работници, липса на квалифициран персонал – ел.техници, заварчици и др. Проблемите на бизнеса, свързани с персонала са тема за друга статия, но бизнесът гледа с надежда към образованието. Започнах да търся причините и къде се прекъсва връзката бизнес – образование, посещавах училища, университети, форуми. Ясно е, че не мога да променя политиката и фактите, поне да направя това, което зависи от мен и мога.
Има още една случка, която изигра важна роля за това мое решение отново да бъда учител. Преди 6-7 години, когато моят кръщелник ми каза „мразя математика“. Това ме разтърси, как едно дете в първи – втори клас, губи интерес към нещо, което все още не познава. Аз обичам математиката от 4-5 клас /заради вдъхновяващ учител/ до ден днешен. Това е нещото, което правя без умора, с удоволствие и лекота. В моето семейство се предизвикваме с логически задачи, а като „прегрея“ хващам някоя задача от сборник, решаването на задачи за мен е анти-стрес терапия.
За първи път чувам някой да си почива със сборник по математика!
(смеем се) Факт! Също така с радост мога да споделя, че до този момент не съм оставила нерешена задача. Нещо характерно за всеки математик. Тази рутина в намиране на различни решения на една задача, се прехвърля и в живота, в отношението към проблемите, пред които се изправяме в живота – няма ситуация, която да няма своето решение. Любовта е трансформация и лекува всяка рана, така реших, че това мое отношение към математиката може бъде предадено на деца и младежи по интересен, ненатрапчив и забавен начин. Започнахме да мислим име на школата. Това също делегирах на децата – моят кръщелник и неговите братя решиха, че обучението по математика е интересно, когато е свързано с движение, свобода, положителна емоция – математически атлети. Роди се името „Матлетика“. Силно провокирана от факта, че от много ранна възраст децата не обичат математиката, търсих отговори на въпроса „Защо?“. В детската градина има свобода, мобилност, игра и изведнъж, отивайки в училище започват отговорности, задачи и ежедневно писане на домашни. Когото не виждаш приложението, трудно възприемаш знанието и науката, затова и децата не разбират математиката, приемат я за нещо ненужно и скучно. Най-често задавания въпрос: „Това защо ми е да го уча? Това никъде няма да ми потрябва.“
Първоначално започнах работа с 4-5 приятелски деца, направихме малката зала, за да може във вдъхновяваща обстановка да се занимаваме с математика. Свързвахме математиката с приятни и любими предмети и занимания. Започнахме да учим таблицата за умножение с помощта на бонбони „лукчета“. Нещото, което винаги има в школата са „математическите бонбони“.
Този метод го приложих и аз. Научих малката си дъщеря на таблицата за умножение с помощта на желирани мечета, но кака й периодично изяждаше по някое и така смъквахме надолу числата, с които умножавахме. Беше забавно и лесно разбираемо за детето.
Когато използваш нещо позитивно в обучението, като това да си хапнеш бонбон се събужда интересът и любопитството. Постепенно започна да се разширява кръгът от деца, привлякох към начинанието мои приятели, млади учители с хъс и ентусиазъм, бивши колеги от университета, които подпомагат процеса в школата. Първоначално работихме с деца от начална степен, в последствие решихме да стартираме интереса към математиката от по-ранна възраст 4 – 7 годишни. Ползваме българска методика „Забавна математика“ и тъй като сме в Шумен, се получи името „шУмна математика“ – хем Шумен, хем Умен и не на последно място управляваният шум е част от процеса.
Съвсем в духа на сайта poshumengrad!
Обучението по „шУмна математика“ е разделено на четири модула – логика, аритметика, геометрия и математика в изкуството и природата. Посредством игрови подход, логически задачи и двигателни дейности всяко дете прави своите смели крачки в тази сложна за всички наука – Математика.
Децата са поставени в позиция на откриватели, основната идея е ученето на нови неща да е чрез творчество и преживяване. Желанието ни е заниманията по „шУмна математика“ да стимулират любопитството на децата, да поощряват тяхната изобретателност и да ги прави уверени в собствените им сили и възможности.
Математиката оживява, уроците стават шумни и забавни, съчетани с игра, с движение и творчество. В няколко детски градини реализираме този проект „шУмна математика“. Вярвам, че когато запознаем децата с математиката по този начин – тя няма да се възприема като нещо страшно, скучно и непонятно. Днешните деца са прекрасни и в същото време много различни от нас и начина ни на мислене и учене. Те са „дигитални“ и преоткриват и възприемат света с иновации, изкуствен интелект и технологии. За да достигнем до тях е нужна промяна в подхода и методите на обучение, да се съобразим с потребностите им. Наша е ролята да ги научим как да подреждат и отсяват информацията – истина- лъжа, да я използват креативно и в правилната посока. В момента от всички посоки се говори за SТЕМ/ SТЕАМ, но това не е ново и непознато за образователната ни система – като ученици ние имахме лабораторни упражнения по биология, химия, физика, трудово обучение – плетене, шиене, дърворезба и т.н. Децата ни, повече от нас имат нужда на практика да усетят и изпитат новите знания, само провереното на практика ще бъде трайно и запомнено. Тук няма голяма разлика и с нас възрастните, защото като изработваме и правим нещо с ръцете си, ние мислим, действаме, преживяваме, добавяме частица от себе си във вид на емоция и чувство. Така стореното е уникално, различно и запомнящо се. За всяка промяна са нужни двигатели и ентусиасти, затова не спирам да търся успели и реализирали се хора в своите професии, съмишленици, млади учители, с които да представяме науката по интересен и забавен начин. От години имам една мечта, която искрено се надявам тази година да успеем да реализираме, а имено в Шумен да проведем „Панаир на науката, технологиите и изкуствата“. Да се включат достатъчно образователни организации и институции, които да покажат науката на децата с емоция и чувство, да възбудят интерес и любопитство. Важно е децата да експериментират и опитват различни неща, докато намерят това, което ги прави щастливи и им доставя удоволствие.
Това би било страхотно! Как се зароди тази идея?
През 2018 г. бях поканена като математик да участвам в Лятна академия по „Творческа математика“ организирана от „Университет за деца“. Млад екип от учени, изобретатели, инженери, педагози и предприемачи, вдъхновяващи деца и младежи, да откриват и развиват талантите си чрез наука, изкуство и занаяти. Преподавах състезателна математика за 3-4 клас, прилагахме математиката в архитектурни проекти, театър, готварство, спортни състезания. Децата задаваха посоката, те бяха активни, талантливи и „жадни“ за знания и експерименти. Ежедневно наравно със сложните състезателни задачи имахме и творчески проекти. Нещото, което ме зареди и вдъхнови беше закриването на Лятната академия с Математическия театър – децата бяха разделени на групи. Всяка група имаше задачата да прочете информация за определен математик: Архимед, Питагор или Гаус. Всяка група избра интересен факт или събитие от живота на този учен, измисли и написа сценарий, разпределиха се ролите в тази театрална постановка – актьори, режисьор, изработиха се декори …. и ето ти Математика, театър, изобразително изкуство, музика, лидерство и работа в екип. Учителите бяхме наблюдатели, само подкрепяхме и насочвахме процеса от позиция на опита си. Връщайки се от тази лятна академия си казах, че децата на Шумен заслужават това и много искам да имат такава възможност да преживяват науката, чрез силата на личните си качества и таланти. След всяка следваща Лятна академия желанието и вдъхновението ми се засилваше все повече и повече.
Източник на снимка: https://uni4kids.bg/portfolio-item/creative_math/
Да се върнем за малко в началото. Трудно ли беше да се развие школата?
Това стана благодарение на позитивната обратна връзка от работата на целия екип. Школата се разви, защото хората споделяха със свои близки и приятели, от уста на уста. Това е много по-ценното за мен от реклама.
Защо се налага децата да взимат частни уроци?
Аз смело заявявам, че съм против частните уроци, защото съм убедена, че децата могат да се справят сами, ако им бъде дадена правилната посока и мотивация. За мен е разход на ресурс – финансов и времеви – децата ходят на училище, не внимават и не слушат в час, защото някой разваля дисциплината и след това родителите са принудени да плащат за частни уроци, за да могат децата им да не изостават с учебния материал. Идеята на частните уроци е да дадат добавена стойност на това, което се учи в училище. Целта на школа „Матлетика“ от създаването и до сега не е финансова, а подкрепяща и подпомагаща развитието на децата. Важно е всяко дете да открие силните си качества и страни, да успява да реализира мечтите и желания си. Да се научат да виждат математиката навсякъде около нас и да я използват, защото както обичам да казвам тя е мощен инструмент за постигане на цели и успех. Подготвяла съм много деца за Математическа гимназия, но в момента, в който те биват приети казвам „аз бях до тук“. Аз съм им показала как се учи, как се поставя и постига цел, от тук нататък всичко е в техни ръце. Аз винаги ще им помагам, всички мои ученици знаят как да учат, както и това, че не оставяме нерешена задача. По всяко време на деня „хвърчат“ въпроси и задачи.
Има деца, които учат математика, за да ходят на състезания, а има и такива, които идват при нас, за да се справят с уроците в училище. При тези деца, които ходят на състезания се получава едно леко пренавиване, спортният хъс е много голям, но не всичко е състезание. Учим за знания, не е достатъчно да сме умни, важно е да сме мислещи.
Важните качества на един успешен човек – знания, развита памет, логика, добра комуникация и емпатия.
Моето мнение за училището и университета е, че тяхната основна цел е не само да предоставят знания, а да учат младежите и учениците как да мислят, анализират и да се справят в разрешаването на ситуации в живота.
Точно така, развиване на критично мислене, постоянство, упоритост и трудолюбие. Математиката е 10 % дарба и 90 % труд и постоянство. В 5 изречения какво бих искала да покажа на моите ученици: Математиката е приключение, Математиката е супер сила за решаване на проблеми, Математиката е пътеводител в бъдещето, Математиката ви подготвя за нещата от живота и е навсякъде около нас, Математиката може да бъде забавна (шУмна).
Разбира се, че не всичко е математика. Одобрявам и подкрепям, когато в училищата има дебати, ораторски изяви, творческо писане, защото децата се научават да изразяват мисли и да се аргументират. Те имат нужда да комуникират и общуват извън мрежата и интернет. Дори и изразните средства са различни. Когато споделяш, обясняваш и аргументираш знания и мисли пред други хора, ти осъзнаваш и развиваш себе си в пъти по бързо. Друг назряващ проблем е, че децата не четат много книги, имат беден речник, трудно се справят с „четене с разбиране“, нещо което е важно и за математиката, защото не разбират текст на условие на задача. Затова силно подкрепям работата по проекти – събираме, обработваме информация и презентираме. За съжаление младежите очакват всичко да се случва бързо, тук и сега. Често, ако не постигнат желаното от първия път, при малки трудности, се отказват и се разочароват от себе си.
Чела съм, че математиката оказва добро влияние на хора, които се занимават с музика. Така ли е?
Да, така е. Дори има проучване, което показва значителната полза, която музиката има върху постиженията на учениците по математика. Друг е въпросът, че нотите са дроби и в музика и математика има общи термини – вълна, интервали. Математиката е вплетена в музиката, мелодията е изградена от звуци, които представляват трептения на механична вълна с определена честота. Има доказателства, че музиката може да направи математиката по-приятна, да държи учениците ангажирани и концентрирани, да облекчи страха и безпокойството от някои математически задачи. Аз също мога да споделя личен опит, имам няколко талантливи деца, които свирят вълшебно на избрания инструмент, а математиката предизвиква сълзи, стрес и е най- сложното нещо на света. Работим на фона на класическа музика, така рушим бариерите и негативните усещания от математиката, започваме с лекота да възприемаме сложните математически понятия. Изключително трудолюбиви и упорити са деца, които се занимават с музика и пеене. Съветът ми към родители и деца е тази енергия и труд да бъде в посока на таланта и музиката, а ние ще помагаме по математика. Няколко пъти споделих, тук ролята на учителя е важна, да свърже сложното и трудното с любимото и познато.
Трудно ли се изграждат взаимоотношенията между учител и ученик?
Да се изгради връзката, доверието между учител и ученик е трудна задача и двустранен процес. Ако това доверие не се създаде, детето няма как да се отпусне и да възприеме каквото и да било ново и непознато за него. Неслучайно казват: Когато ученикът е готов, учител се намира.
Винаги започвам работата си с децата с предварителен разговор и среща, опитвам се да разбера интересите, какво им харесва и какво не, да ги предразположа, да науча любимите им неща, кога се чувстват щастливи. Ако не ми се доверят, аз няма да мога в последствие адекватно да поднеса новите знания. Детето чува, когато му говориш с познати и близки до него думи, то става като едно цвете, отваря се и започва да приема информацията. Родител, дете и учител са екип в този процес. Важна е обратната връзка и правилната комуникация в този триъгълник. Често родителите предпочитат индивидуални уроци, но практиката показва, че малките групи са по успешни. Нашите групи са 4-8 деца, което позволява подходът да е индивидуален и да се съобразим с възможностите и силните страни на всяко дете. Състезателната математика се работи в група, защото без конкуренция, състезателен дух и хъс не би имало резултат. Групите до 12 деца са работещи, защото децата се „дърпат нагоре“ едно друго, докато в индивидуалния урок детето работи със собствено темпо и в зоната си на комфорт.
Как се обръщат децата към теб?
За моите ученици и за техните родители, аз съм Нати. Желанието ми е, когато децата са в школата да се чувстват спокойни и свободни. Както казват децата това е техният „научен или учебен“ дом, движат се свободно, не ми искат разрешение например да пият вода или да си вземат нещо, от което се нуждаят. Знаят всичко къде се намира, а къде без „математически бонбон“? Има си правила – когато работим го правим на 100% – концентрирани, изслушваме, грешим и задаваме въпроси. Много съм щастлива, когато се забавляват, дори последният път нарекоха урока по математика „Смехоматематика“. Имам немалко случаи детето идва на урок със сълзи, тръгва си с усмивка.
Чувствайки се спокойни, децата не се страхуват да грешат, стават уверени, с лекота постигат успех и резултат. Девизът ни е: Знам, Мога, Успявам! Една от причините да организираме пробни състезания и изпити, децата да бъдат поставени в изпитна обстановка близка до реалната, това им дава възможност да управляват стреса и емоциите. По време на тези изпити те допускат най- често срещаните грешки, а именно не се четат условия на задачите докрай, не се пренасят коректно върху бланка, неправилно разпредено време, липса на последна проверка или подценяване на лесна задача, загуба на концентрация при шум около нас. Както казват най -добрият ни учител са нашите грешките, отделяме индивидуално време за анализ на знанията и грешките, което е много полезно за всяко дете. Подготвени психически и емоционално, те се чувстват уверени и във важния за тях ден, контролират стреса и напрежение, успяват! Апел към родителите: да не се товарят децата с очаквания, да не се проектират собствените несбъднати цели и желания върху тях, да не им казваме „аз не обичах математиката и не ми вървеше в училище, ти няма как да си добър“!
Какво предстои, има ли нещо, което би искала да споделиш?
От 9 март всяка събота от 9,00 и 10,30 часа се провеждат занимания по „шУумна математика“, за деца 4 – 7 год., модул „Математика в изкуството и природата“. Именно тук те се превръщат в откриватели, виждат математиката във всичко, което е около нас в: картини, музика, природата, Космоса, навсякъде около нас.
Предстоят серия от пробни изпита по формата НВО – математика и български език и литература, за 4. 7. и 10. клас.
Нати, благодаря ти за този разговор и с нетърпение очаквам да споделиш, относно развитието на Панаира на науката, технологиите и изкуството!
18 септември
Град: София
Представяне
виж повече
18 септември
Град: Провадия
Театър
виж повече
18 септември
Град: Варна
Обучение, тренинг, терапия
виж повече
18 септември
Град: Бургас
Обучение, тренинг, терапия
виж повече
18 септември
виж повече
18 септември
Град: София
Концерт
виж повече