Всичко интересно и актуално за северо-източния регион. Събития, интересни истории, обяви и промоции.
Днес ви срещам с Мария Стоянова, йога преподавател в студио Ahimsa.
Здравей, Мария. Без да губя време искам да ти задам този екзистенциален въпрос „Коя си?“
(Смеем се)
Казвам се Мария. Въобще не твърдя, че това съм аз, това е моето име. Преди малко имах една група по йога и им разказах една притча. Сега ще я споделя и с теб, но няма да мога да я цитирам изцяло, за което се извинявам. Тази притча ме ”докосна” с това как сме свикнали да се определяме с имена, професии и понякога всъщност забравяме „Кои сме?“. Аз много често си го задавам този въпрос, пробвайте и Вие.
И така…. Един много известен журналист бил на едно летище и взимал интервю от различни преминаващи хора. Спрял се на един мъдрец /може би случайно/и първо той се представил:
-Аз съм….. казал си името, след което с гордост представил, че е много известен журналист и така… представил компанията за която работи и поискал да разбере повече за този мъдрец и го попитал „Кой сте?“ С какво се занимавате? – мъдрецът му отвърнал:
-А ти кой си?
Журналистът отговорил:
-Аз нали се представих! Сега Ви питам „Вие кой сте?“-а мъдрецът отвърнал:
-Не, не ме разбрахте. Вие ми казахте името си и с какво се занимавате, аз Ви питам ” Ти кой си?“
Та на този въпрос „Кая съм аз?“ отговарям, че се опитвам да бъда себе си и се стремя да бъда човек най-вече. Аз съм майка, съпруга, приятел, дете и аз съм си аз, но по професия съм медицинска сестра и практикувам Йога от няколко години. Преминавам през физическото ниво на Йога като се опитвам да работя по-надълбоко със себе си. Йога е единство. Всъщност за мен Йога освен единство е една лична свобода и трансформация. Аз се сблъсках с Йога в труден етап от живота си и всеки ден тя ми помага да вярвам малко повече в себе си, защото няма човек, който да няма страхове. Хора сме и имаме всякакви страхове, но всъщност с помощта на Йога всеки ден преодоляваш нещо в себе си. За теб може да е нещо малко и въобще да не го мислиш, но за мен може да е страх и аз си го работя. И всъщност „Коя съм аз?“- Аз съм си Аз, просто Мария.
(Смеем се)
Мария, радвам се, че те познавам и че съм част от йога практиките, които водиш. Разкажи малко повече за тях. Какво точно практикуваш като Йога, ако мога да го нарека стил?
Благодаря ти за доверието и че Вселената ни срещна! Моята учителка, която продължава да ме вдъхновява и мотивира ми постави основите на Ащанга Йога. За първи път попаднах в група по Ащанга йога и тя остана моята основна практика. Много може да се говори за Ащанга Йога, но има много големи Учители от които можем да учим за тази практика, аз само с няколко думи ще споделя, че това е практика с традиция. Думата Ащанга означава “осем клона и се спазва метода “тристана”/дъх-движение-концентрация/. Аз най-вече практикувам този стил и в студиото правя групи по Ащанга Йога. Класическата Хатха йога всъщност е основата на всички видове практики. Правим и групи по Хатха Виняса Йога.
Сертифицирах курс Хатха с Ащанга йога. Искрено се надявам, че в най-скоро време ще започна и сертификация и ще задълбоча знанията си по Ащанга. Тази практика е отговорност и благословия! За себе си бих казала, че има още много да уча и да надграждам, но е такова докосване, че се опитвам да го предам и на всички, които идват да практикуват! Преминавайки от физическото ниво Йога те докосва много по-надълбоко. “Изчистваш тялото отвътре навън”, ставаш по-сензитивен, по-чувствителен и това помага да преодоляваш свои страхове, да приемаш различни ситуации. Вълшебно е!
Та…. Основно практикувам Ащанга и Хатха Виняса йога в студиото.
Какви хора идват на практиките?
Какви хора? Слънчеви! Слънчеви, положителни, усмихнати хора. Хора, които са почувствали необходимост да направят нещо за себе си. Мисля си, че когато поискаш да практикуваш Йога то вече си готов да се срещнеш със самия себе си. Според мен хората, които попадат в студиото не са случайни. Понякога идват само да опитат, но това също е добре. Много са зареждащи, приятно е да се общува с тези хора и да се обменя енергия, опит, знания. Ние сме едно цяло!
Енергиен център!
Това усещам аз по време на практиката. Благодарна съм! Благодарна съм, че повече хора започнаха да отделят време за себе си.
Има ли във физически аспект състояния, които биха възпрепятствали човек да практикува? Противопоказания, заболявания…
От чисто медицинска гледна точка има заболявания, при които не е желателно човек да се натоварва много физически. Но Йога е за всеки и аз също стоя зад това, то не е измислено от мен, велики Учители са го казали, че Йога е достъпна за всеки. Според мен практиката трябва да се подаде с разбиране и модификации, ако имаме човек с изключително ограничени физически възможности, трябва да му се подаде според неговото тяло.
Индивидуално.
Да. Аз съм изключително благодарна, че имам възможността да работя с една дама, която е, с много ограничени физически възможности и с нея правим индивидуална практика, по-леки неща. Тя няма как да се впише в една група практикуваща Ащанга. Това, обаче не означава, че не може да практикува Йога. Според мен повечето хора се страхуват или по скоро се сравняват, а на постелката си Ти. Йога не е състезание.
Според мен са и предубедени. Смятат, че Йога е нещо много лежерно, духовно.
Някои го свързват с религия и това също ги спира. Мисля, че когато се подходи индивидуално към всяко едно тяло не би следвало да има причина да не се практикува. Не е казано, че трябва да отделяме много време, може да е половин час или 15 минути на ден, има дихателни практики или просто релаксирайте… въпроса е всеки да си намери средата и това, от което той има нужда. Всичко е Йога. С внимание и с любов към тялото. При много силни болки някои асани не се правят, ако има високо кръвно налягане не е желателно да се правят определени от тях, но когато се подават внимателно и с разбиране, с модификации и когато има осъзнаване не мисля, че е противопоказно. Напротив Йога е здраве. Подобрява състоянието на човек, заздравява коремната област, работи със ставите, и подобрява стойката, баланса. С практиките по Йога се стремим към огъвкавяване на гръбначния стълб. Разбира се, ако имаме някакви гръбначни изкривявания няма как да ги излекуваме, но се стремим да премахнем болковия симптом, което никак не е малко. Ограничените движения идват от болката. Опитваме се колкото е възможно да освободим напрежението и да заздравим мускулатурата. Да работим със сухожилията, опитваме се да издължаваме и така стъпка по стъпка надграждаме.
Семейството подкрепя ли те? Те практикуват ли?
Семейството ме подкрепя изключително много, за което съм много благодарна. Имам двама сина и те не практикуват и не се вълнуват от йога, но ме подкрепят. Понякога ми правят асистенции вкъщи, снимки. Всеки трябва да си го усети, аз не искам те да следват моя път, те си имат техен. Благословена съм със семейството си!
Благодарна съм на всички хора, които ме подкрепят. Не съм си мислела, че ще мина от ученик към учител, но сега искам да предам на хората от моята енергия и от моята лична практика, и знания. Изключително много благодаря на всички и на теб, че се срещнахме, че ме подкрепихте, защото всъщност вие сте хората, които правят Йога.
Какво можем да очакваме от студио Ахимса и теб?
Във времето имам идеи за надграждане и вярвам, че ще се случат нещата.
Практики на открито?
Да, имам една идея, надявам се, че ще се случи лятото, ще споделя, когато дойде момента, ще направим нещо по-различно.
Чакам с нетърпение!
Много ти благодаря за подкрепата и това предизвикателство, защото аз нямаше да дам интервю пред никой друг. Йога ни събра!
Намасте!
Намасте!
от 7 до 8 септември
Град: Шумен
Спортно
виж повече
8 септември
Град: Варна
Концерт
виж повече
от 8 до 13 септември
Град: Варна
Релакс
виж повече
8 септември
Град: Варна
Концерт
виж повече
от 3 до 8 септември
Град: Варна
Фестивал
виж повече
от 5 до 8 септември
Град: Пловдив
Фестивал
виж повече